Vzpomínka na pana Fialu

Stolní tenis byl jeho osudem

Vzpomínka na pana Fialu

Zemřel Oldřich Fiala        *31.1.1927  †23.11.2018

V pátek 23. listopadu 2018 zemřel Oldřich Fiala. Sportovec, který svůj život spojil se svojí ženou Květou a se stolním tenisem. Oldřich Fiala se narodil 31. ledna 1927 v Horním Jelení. Po škole se vyučil u svého bratra brašnářem a s jeho rodinou se v roce 1946 přestěhoval do Broumova. Z brašnářské dílny se později stala provozovna se 60 zaměstnanci na výrobu domácí obuvi. Jako vedoucí současně navrhoval i nové vzory a v této činnosti setrval až do odchodu do důchodu. Od svého dětství se Oldřich Fiala věnoval sportu, především stolnímu tenisu, a díky tomu se seznámil i se svojí manželkou Květou, se kterou zůstal 65 let až do své smrti. Brali se v roce 1954.Za dobu své závodní činnosti získal 16 titulů přeborníka kraje,

několik z nich ve smíšené čtyřhře s manželkou. Dlouhé roky působil v TJ Slovan Broumov jako trenér žactva a mládeže. Mimo závodní činnosti delší dobu vykonával funkci předsedy oddílu stolního tenisu a 10 let funkci předsedy TJ Slovan Broumov. Za tuto všestrannou činnost v roce 1981 obdržel Pamětní list Města Broumova a v roce 1985 státní vyznamenání Za dlouholetou aktivní práci pro rozvoj československé tělovýchovy.

Oldřich Fiala byl jedním ze zakládajících členů oddílu stolního tenisu v Broumově v roce 1947. V roce 1987, kdy slavil broumovský stolní tenis 40 let svého trvání, přijela k přátelskému utkání do Broumova Sparta Praha i s některými reprezentanty v sestavě.

Broumov prohrál 1:10 a jediný bod získal Oldřich Fiala po výhře nad M. Zobačem. V tuto dobu ukončil ve svých 60 letech svoji závodní činnost. Po dvacetileté přestávce, jako osmdesátiletý, se stal členem Klubu veteránů České republiky, což mu otevřelo cestu do celého světa. V roce 2007 na Mistrovství světa v Brazílii obsadil 5. místo, v roce 2010 v Číně 3. místo a v roce 2013 v německých Brémách na Mistrovství Evropy dvě druhá místa. Naposledy hrál v roce 2017 ve Španělsku.

Manželka Květa po jeho smrti obdržela řadu kondolencí. Jednu z nich poslal za Klub veteránů jeho vrstevník a dlouholetý soupeř Lumír Ruzha: „Oldřich byl skvělý hráč a ohromný člověk. Byla to legenda našeho klubu, měli jsme ho všichni moc rádi.“ Několik dní před jeho smrtí ještě poštou obdržel diplom a medaili Čestného členství v Česko-moravském klubu veteránů. Měl z toho obrovskou radost.

To, co Olda uměl na tréninku, tak v zápase prodal na 150 procent. Považuji za velkou čest, že jsem mohl být jeho soupeřem a spoluhráčem. Broumov tak ztratil zřejmě největší sportovní legendu,

řekl současný předseda broumovského oddílu stolního tenistu Karel Gombarčík st.   

                                            René Herzán

 Článek vyšel Bromovských novinách

---------------------------------------------------------------------------------------


Komentáře k článku (0)

K článku se nevztahují žádné komentáře.

Přidat komentář

Jméno:
Email:
Web:
Zpráva:
Kolik je: Jedna plus stodevedasát devět

HRÁLO SE

datum  výsledky
domácí
Slovan
A;B;C;

ta bul ka 

upeři  soupisky  skóre zápis
 26.9      TTC Kostelec n.O  
26.9     Baník Vamberk   
26.09.      TTC Lhoty u Potštejna  
26.09. venku     TTC Kostelec n.O. B   
24.09.     TJ Knauf Lipí A   
02.10.     TJ Jiskra Jaroměř C    

DOROST
x
       
 
DOROST
x
       

Výhra=výhra    Remíza=remíza   Prohra=prohra

Počasí


Předpověď počasí
Sponzoři klubu
Kudy k nám (mapy.cz)

Přejít na mapy.cz

Stolní tenis Broumov
třída Soukenická 68
55001 Broumov - Olivětín 

GPS: 50°36′3.207"N, 16°19′56.079"E

Návštěvnost od 13.11.2013